CNAS-SIUI Sistem Informatic Unic Integrat

Suport...

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Suport tehnic hardware
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
eugen_spp
Utilizator începător

Data înscrierii: 11/Ian/2008
Locaţie: Undeva prin Romania

MesajTrimis: Lun Oct 20, 2008 5:56 am     Rãspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea si din cate mai cunosc si eu, Hardware se ocupa cu partea "tare", fizica a calculatorului.
Bun. Nimic de zis (sau poate sunt atat de multe incat nu stiu pe care sa o spun prima).
As avea si eu o intrebare care imi vine din pura curiozitate.
Doamnelor si domnilor care va ocupati cu implementarea SIUI, ati avut un gram de curiozitate sa vedeti cam cu ce calculatoare se lucreaza in teritoriu, ce caracteristici hardware(HDD, RAM), ce software avem, ca sa ne scurt-circuitati sinapsele si sa ne faceti sa devenim un domeniu de activitate preponderent bazat pe operatori calculator, in Romania zilelor noastre.
Peste tot in lume se urmareste fluidizarea activitatii, bazarea activitatii sanitare pe acordarea asistentei medicale in asa fel incat satisfactia sa fie maxima din partea pacientului. La noi insa, pe o parte mi se spune ca se va renunta treptat-treptat la personalul auxiliar actului medical, pe de alta parte nu mai fac fata la cerintele aparute in fiecare zi.
Si ca sa inchei pentru ca deja sunt foarte dezamagit, priviti minune de dotare:
- Celeron, HDD 40Go, RAM 128MO(adusi de mine ca erau 64)
- Sistem de operare dublu(poate nu ma exprim eu bine)Xp cu Office 2000(pentru DRG) si 98 cu office 97 (pentru programele de decontare de la CASJ). Si asta se intampla deoarece se faceau "varza" unele pe celelalte, cand puneam DRG le anula pe celelalte...
De aceea mi se pare anormal ca acum sa mi se spuna intr-o "specificatie tehnica" ca am nevoie de RAM de minim 1G, recomandat 2G si altele.
Inchei cu specificarea ca eu introduc singur toate datele, si cele vechi si(o sa incerc) pe cele noi, dar daca tot v-ati gandit la "mers paralel", macar sa ne fi pregatit si noua un modul prin care sa importam datele in formatele in care ele se exporta in momentul actual din diversele aplicatii, sau macar sa ne fi dat pe langa aceste aplicatii SIUI(care sincer sa va spun unele nu stiu ce fac, unele date se pot introduce in vreo trei locuri???), deci, sa ne fi dat si noua acele programele de conversie din *.dbf , *.mdb, *.xls etc(formatele actuale) in *.xml.
Ma scuzati dar deja sunt dezamagit de acest mers al "reformei" in domeniul sanitar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Suport tehnic hardware Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum